1. Перший постійний театр в Україні відкрився в Харкові в 1789 році. На початку XX століття театральні споруди з’явилися в Києві, Одесі, Полтаві.
2. Руїни театрів античного типу в Херсонесі та Ольвії залишилися до наших часів. Це були театри під відкритим небом, в центрі знаходився круглий майданчик для акторів і хору, а місця глядачів йшли уступами вгору.
3. Давньоримська публіка любила криваві видовища не тільки на гладіаторських боях, а й на звичайних театральних виставах. Якщо по ходу дії актор повинен був загинути, його могли в останній момент замінити на засудженого до страти злочинця і вбити прямо на сцені.
4. Сучасні сотнесеріальні фільми – не винахід нашого часу. У давнину на Сицилії ставилися вистави, які тривали по року. Щовечора глядачі збиралися в театрі, щоб подивитися продовження.
5. Велика увага в одному іонійському театрі приділялася можливості аплодувати. Для цього всі однорукі глядачі, як правило, воїни, що втратили руку в бою, збиралися в одному місці і перед ними садили лисих рабів, по голові яких і могли стукати однією рукою інваліди.
6. Японський театр «кабукі», де всі ролі, навіть жіночі, грають чоловіки, заснувала саме жінка. Її звали Окуні і вона була служницею святилища в 17 столітті. Вона та інші жінки виконували тоді всі ролі, в тому числі чоловічі. Однак незабаром керівництву країни не сподобалася аморальна атмосфера, що часто панувала на таких виставах, і жінок у театрі кабукі замінили юнаками, а згодом зрілими чоловіками. У наш час традиції вже не настільки сильні, і в деяких трупах жіночі ролі стали знову виконувати жінки.
7. Чи знаєте ви, що в англійській мові термін «піратство» в значенні «порушення авторських прав» відомий ще з 1603 року? Тоді був надрукований піратський текст п’єси «Гамлет». Хороших п’єс у всі часи було мало, і за ними полювали конкуруючі театральні трупи та видавці. Тому повний текст п’єси автор довірив найчеснішій людині в трупі – суфлеру. Кожен актор мав на руках тільки свій текст, на заучування якого і репетиції відводилося всього кілька тижнів. Звідки ж могла з’явитися піратська п’єса? Від стенографів, що сидять в залі (але тоді не було ще таких спеціалістів), або від артистів, вивчили текст п’єси напам’ять під час репетицій.
8. Суфле і суфлер мають мало спільного між собою, але обидва слова походять від французького «souffle» (видих, подих). Суфле названо так тому, що воно легке і повітряне, а суфлер — тому що він повинен підказувати акторам дуже тихо.
9. Перший театральний спектакль російською мовою тривав 10 годин і йшов без антракту. У жовтні 1672 року за наказом царя Олексія Михайловича відбулося відкриття першого придворного театру в селі Преображенському і був даний перший спектакль “Артаксерксово дійство”. Майбутніх артистів-мужиків і підлітків — підбирали з служилих по магазинах і питних закладах і навчали, а п’єсу на біблійний сюжет про Есфірі і царя Артаксеркса написав пастор Німецької слободи Грегорі. Щоб перевести п’єсу на російську мову, її по шматках роздали декільком товмачам з Посольського наказу. Кожен перекладач намагався в міру свого таланту, тому текст п’єси переходив з прози на вірші і назад.
10. На одному з одеських кладовищ є могила актора М. Н. Митрофанова з написом на плиті: «Багато разів мені траплялося грати небіжчиків, але ніколи я не грав їх настільки майстерно».
Comentarios